Cikkek : Hogyan vásároljunk számítógépet! |
Hogyan vásároljunk számítógépet!
2006.09.30. 21:04
2006.09.
Százezer forint körüli vásárlásnál nagyon oda kell figyelnünk, hogy milyen számítógépet választunk, hol vesszük meg és ki fogja karbantartani a késõbbiekben. Vehetünk szaküzletben, bevásárlóközpontban és ún. számítógépbontóban is készüléket, igényeink szerint.
A vásárlás elõtt még sok mindent el kell döntenünk: hogyan vásároljuk meg (részletre, készpénzzel, Sulinet-Expressz keretében, használtan stb.), hogy mire fogjuk használni a gépet. A vásárlás módjáról részletes leírást kaphatunk az üzletekben, az áruhitelt nyújtó bankoknál és a Sulinet Expressz honlapján, az www.ado.sulinet.hu címen.
Hol vásároljunk?
A bevásárlóközpontok (hipermarketek) elõre összeállított gépeket forgalmaznak, helyszíni kipróbálásra nincs lehetõség, szakszerû tanácsadás, személyes kiszolgálás minimális (tisztelet a kivételnek), de garancialehetõség, hitelügyintézés van, és valószínûleg a boltot is ott fogjuk találni jövõre….
Jóval kedvezõbb az országszerte megtalálható helyi kisebb-nagyobb szaküzletekben vásárolni, hisz ott az eladók, mint személyes tanácsadók a vevõk igénye szerint állítják össze a gépeket (kivéve a Sulinet-Expressz keretében boltonként elõre meghatározott konfigurációkat), és a legtöbb helyen vállalják a karbantartást, illetve a szervizelést is. Nem jellemzõ a hatalmas kínálat, de megrendelésre megszerzik a kívánt árut.
Végül vehetünk számítógépeket használtan, ún. számítógépbontóból, sokszor megdöbbentõen alacsony (pl. 10 e forint körüli áron!http://web.shchip.hu/shchip). Ide azonban csak felkészült, hardverhez értõ vásárlóknak érdemes ellátogatni, mert a használt alkatrészek megbízhatósága, késõbbi várható használattól függõ minõsége, élettartama már a boltban eldöntendõ.
Mibõl áll a számítógép?
A számítógépek különbözõ tudású és teljesítményû alkatrészekbõl és az azokhoz tartozó programokból állnak, amelyekbõl az ún. konfigurációkat a különféle felhasználási cél szerint állítják össze a szaküzletekben. Egy számítógép meghatározásakor a központi egység, a processzor (CPU) típusát és az általa végzett logikai műveletek másodpercenkénti számát szokták megadni. Pl. Intel Pentium 2-es, 1200 Mhz-es, ami másodpercenként 1 200 000 mûveletet végez, tehát elég gyors. Fontos még a memória mennyisége, amit megabájtban (MB) adnak meg. Egyszerűen: minél több, annál jobb, gyorsabb a gép.
A számítógépek fontos jellemzõje még a merevlemez mérete. Itt tárolja ugyanis a gép a programokat és a felhasználó által elmentett adatokat, képeket, szövegeket, filmeket stb. Nagyon hamar be szokott telni ez a háttértároló, érdemes minél nagyobbat venni (kb. 60-80 GB)
Minden számítógép alaptartozéka az egér és a billentyűzet, egy monitor vezérlõkártya (ún. videokártya), továbbá a monitor. A minimális összeállításon kívül bõvíthetõ a gép CD-,ill. DVD-lejátszóval, CD-, ill. DVD-íróval, hangkártyával, hangszórókkal, mikrofonnal, webkamerával.
Az internetezéshez, elektronikus levelezéshez szükséges egyik eszköz a hálózati kártya alapkiépítésben minden sulinetes gépben ott van. Fontos azonban a vásárlás elõtt érdeklõdni a lakóhelyünkön, hogy az ott elérhetõ internetszolgáltató(k) milyen technológiával dolgoznak. Az ún. analóg vonalas telefonokhoz modem szükséges, a szélessávú kapcsolathoz (ISDN, ADSL) pedig a hálózati kártya.
Programok
A netezéshez szükséges programok szintén a gépeken vannak, a telepítés helyén csak a szolgáltató adatait kell beállítani. Ehhez õk általában készségesen és ingyenesen nyújtanak telefonos segítséget.
A számítógépeket különbözõ programokkal telepítve forgalmazzák, ezek sokszor mégegyszer annyiba kerülnek, mint maga a számítógép. Ha eldöntöttük, mire akarjuk használni, nézzük meg az üzletben, hogy a kiválasztott gépen futnak-e azok a programok, amikre szükségünk lesz. A legtöbb otthoni alkalmazásra (tanulás, szórakozás, archiválás) érdemes olyan gépet venni, ami alkalmas a multimédiás programok lejátszására, esetleg készítésére is. A multimédia kifejezés alatt a képet, hangot, zenét, adatot, szöveget, grafikát, mozgóképet értjük, tehát az olyan gépet, ami a tévéhez hasonlóan jeleníti meg a tartalmakat, de annál sokkal változatosabb és rugalmasabb módon. A játékprogramok is hasonló alkalmazások, amelyek azonban sokkal komolyabb gépet, több memóriát és gyorsabb processzort igényelnek, mint a munkavégzés vagy tanulás céljára használt gépek, így érthetõen jóval drágábbak is. A gyerekek kedvéért tehát sokszor mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, és az internetes oldalak is zenélve, mozgóképekkel, színes illusztrációktól csillogva töltõdnek le a hálózatról. Tehát a játékgép itt drágább, mint a munkagép!
Szövegszerkesztésre, könyvelésre, üzletfelek adatainak tárolására, megrendelések regisztrálására, levelezésre a legegyszerűbb konfigurációk is megfelelnek, már pár tízezer forintért kapunk olyan gépet, ami munkánkat megkönnyítheti.
Nyomtató, digitális fényképezõ gép
Nyomatatót is tízezer forint körüli induló áron forgalmaznak, de sokszor az ilyen olcsó gépek csak egyszer használatosak, a tintapatron lehet, hogy drágább, mint egy új nyomtató. Ezen talán a patronutántöltõ készletek segíthetnek, de 2-3 utántöltés után már csak a patroncsere segít, mivel maga a patron mechanikus részei mennek tönkre.
A digitális fényképezés is egyre inkább teret hódít. A számítógéppel is összeköthetõ, igazán használható készülékek (pl. azonnali visszanézési lehetőség, elegendő felbontás stb.)kb. 40.000 forintos ártól szerezhetõk be. Szinte korlátlan mennyiségben készíthetünk vele fotókat a családi nyaralásról, szórakozásról, de akár munkához, tanuláshoz is használhatók. A képek késõbb kinyomtathatók, de digitális formában is tárolhatók, CD-re vagy DVD-re írva.
|