Modern számítógép:
Révész Ágoston 2006.09.30. 21:13
lyen egy ma egyre jobban elterjedő korszerű pc.
Egy modern számítógép hardverei:
1. Alaplap (Motherboard): "Az alaplap kiválasztása fontosabb még a processzornál is!" Ebben a profilban több cég is gyártja az alaplapot mint nyomtatott áramkört. A legjobbnak mindenképpen a DFI számít, majd ezt követi az ASUS, Gigabyte, MSI. Illetve még megemlitheto az Epox és az Abit, bár ezek könnyen tönkre szoktak menni. Az alaplap teljesítményét alapvetoen a chipset határozza meg, amibol csak Nvidia vagy ATI jöhet csak szóba. A chipset az gyakorlatilag az alaplap központja, amely behatárolja az alaplap összteljesítményét. A chipset többekközött meghatározza, hogy mekkora memoriát tud kezelni az alaplap. A másik fontos tulajdonság az alaplap foglalata (socket) ez manapság lehet 754, 939, vagy AM2. Ez a szám meghatározza, hogy hány tüskés processzorot lehet az alaplapra rápattintani. Jelenleg még a 754 a legelterjedtebb, de a jövo a 939. Magyarul egy 939-es foglalatu DFI alaplap nagyon barónak számít. Ezenkivül fontos tudni, hogy a régi alaplapok AGP-s videókártyákkal muködtek, amelyeket ma már csak valamilyen irodai célra használt számítógépekbe érdemes vásárolni. Aki tényleg valami grafikai programra vagy játékra is használja a gépet, az csak PCI-express-es videókártyát támogató alaplapot vásároljunk. Végül meg kell jegyezni, hogy az AM2-es foglalatú alaplapok DDR2-es memóriát kezelnek amalyek 533 MHz-en futnak. A 754 és a 939-es foglalatú alaplapok viszont csak sima DDR memóriát tudnak kezelni, amelyek csak 400 MHz-esek. Ma már kaphatóak két videókártyát kezelo alaplapok is, ezeket hívják SLI-s alaplapoknak. Általában két videókártya 15%-al gyorsabb mint egy, de ez nagyon drága. Igazából nem éri meg. Ezt már csak az elvetemült játékmániás és vastagpénztárcájú embereknek érdemes vásárolni.
2. Processzor (CPU): Itt két amerikai gyártóra hívnám fel a figyelmet. Természetesen az Intel és az AMD-rol van szó. A világ összes komputerének 80%-ában Intel processzor van, mert ezek állítólag stabilabbak, illetve kevésbé égnek el. Játékokhoz viszont az AMD praktikusabb mert kisebb a fogyasztása, olcsóbb és a memóriavezérlo is rá van integrálva.
3. Videokártya (VGA): Itt a GPU (Grafic Processor Unit)a fontos, itt is az NVIDIA és ATI márkáival érdemes csak foglalkozni. Itt elso sorban az a fontos, hogy ne egy régi AGP-s hanem a mai kornak megfelelo PCI-express-es videókártyát vegyünk, mert ezek kétszer gyorsabbak. Fontos, hogy a videokártya memóriája minnél nagyobb legyen, mert annál kevesbé gyilkolja a processzort. Jelenleg a 256MB DDR2-es memóriájú alaplapok a jónak mondhatók, de az 512MB lesz a jövo már az is látszik. Gyakorlatilag az alaplapnál a pénztárca szab csak határt. Egy átlagos gép nem igényel különösebb videokártyát, de aki játszani akar vagy tervezo programokat használ annak a csillagos ég a határ. Nem szeretnék különössen foglalkozni evvel a témával, mert itt is teljesen megosztottak a vélemények a két nagy GPU gyártóról. Egy Nvidia Geforce 6600-as már jónak számít, de már elavult egy kicsit. Jelenleg az NVIDIA Geforce 7600GT a legjobb játékra. Fontos, hogy butitott videokártyát sose vegyünk hamár játszani is akarunk, vagy valamilyen komolyabb programot használunk a gépen.
4. Merevlemez (Winchester): Ez egy viszonylag könnyu téma, mert általában a több-jobb elv alapján dönthetünk. Itt fontos, hogy a számítógép valami csöndes merevlemezzel rendelkezzen, illtve hogy az adatkezelést gyorsan hajtsa végre. Jelenleg a SATA2 HDD-k számítanak a legjobb minoségünek. Figyelem a Maxtor-t felejtsük el. A Samsung-nak vannak már jó 300GB-os SATA2-es merevlemezei azokat tudom ajánlani, illetve a Seagate márka is jónak mondható. Vannak persze 500Gb-os merevlemezek de aránytalanul drágák még. Én azt tanácsolom, hogy ha betelik a merevlemezünk akkor vegyünk mellé még egyet. Persze ha több merevlemez van a számítógépben akkor fontos odafigyelni, hogy valami jó minoségu tápunk is legyen. Utolsó megjegyzés: Az internetrol felfoghatatlan mennyiségu adat töltheto le, úgyhogy nincs winchester amit ne lehetne telepakolni. Illetve a játék programok is elég nagy helyet tudnak elfoglalni. Aki sokat játszik, vagy filmeket akar tárolni a komputeren az 160GB alatt ne akarjon már merevlemezt venni, egyébként is zuhan az áruk minden évben.
5. Memória (RAM): Régen volt az EDO, majd jött az SD RAM de ezek már elavultak. Jelenleg a DDR, illetve a DDR2-es ramok kaphatóak. A Windows XP 512MB RAM-nál kezdve érzi jól magát, ezért szoktak 2*256MB RAM-ot tenni a gépbe, mert párban felváltva jobban tudja használni a gép. Jelenleg a 2*512MB vagy a 2*1GB boven elegendo. A 2007-ben megjeleno Windows Vista már lehet, hogy helybol igényli a 2*512MB-t. Persze már ma is van néhány megszállott aki kapásból 4*1GB-t pakol a gépbe,de ennek semmi értelme, mivel teljesen feleslegesen állnak a memoriák. A játékok persze igénylik a RAM-ot, ezért én 2*512MB-t simán ajánlok. Aki mindenképp hosszab távra akarja megpakolni memoriával a gépet annak is a 2*1GB totál elég kell legyen. Márkát tekintve a Corsair a legjobb, de egy Kingston is megfontolandó. Az OCZ szintén kiváló bár azok inkább az Intel processzoros gépekkel szoktak jó öszhangban lenni. Egy Gigabyte K8NE alaplap az 400Mhz-n kezeli a RAM-okat, ugyhogy 500Mhz-t már annak találták ki aki tuningolni akar, de ez mindig veszéllyel jár. Ha biztosra megyünk akkor is 2*1GB 533MHz-s DDR2-es Corsair vagy Kingston RAM-okkal tuti jól járunk, de ez csak AM2-es foglalatú alaplapokba illik. A 754 vagy a 939-es foglalatú alaplapba 2*1GB-os DDR Corsair memóriát kell tenni, amely 400MHz-es. Figyelem! Ha a számítógép lefagy, vagy néha magától ujraindul, akkor az tipikusan a memória hibája szokott lenni. Sajnos ilyenkor új memóriát kell vásárolni.
6. Táp: Ez egy kulcs téma, mert erre nem szoktak odafigyelni amikor a gépnek a házát vásárolják. Jelenleg egy 400 Watt-os táp jónak mondható, illetve 500 Wattnál többre pedig álltalában nincs is szükség. Itt az Enermax és az FSP márkákat tudom ajánlani. Másban igazából ne nagyon gondolkodjunk, ezek nagyon jól beváltak. Van persze 600W-os táp is csak drága, és felesleges.
Felsorolom, hogy szerintem jelenleg milyen konfigurációk a legtökéletesebbek:
ALAPLAP |
PROCESSZOR |
VIDEOKÁRYTA |
MEREVLEMEZ |
MEMÓRIA |
TÁP |
DFI 754-es foglalattal |
AMD Athlon 64 3700+ |
PCI-express VGA Nvidia Geforce 7600GT |
SATA2 300GB HDD |
2*1GB DDR Corsair |
500W FSP |
DFI 939-es foglalattal |
AMD Athlon 64 FX-57 |
PCI-express VGA Nvidia Geforce 7600GT |
SATA2 300GB HDD |
2*1GB DDR Corsair |
500W FSP | >
DFI AM2-es foglalattal |
AMD Athlon 64 FX-62 |
PCI-express VGA Nvidia Geforce 7600GT |
SATA2 300GB HDD |
2*1GB DDR2 Corsair |
500W FSP |
|